Laser aleksandrytowy GentleLase®PRO Candela stosowany do trwałego usuwania owłosienia jest:
- Skuteczny – trwale redukuje niechciane włosy
- Szybki – należy do najszybszych urządzeń depilujących na świecie
- Bezpieczny – system chłodzący DCD chroni skórę i jest jednocześnie formą znieczulenia
Zasada działania lasera:
Światło lasera o długości fali 755 nm jest absorbowane przez melaninę zawartą w mieszku włosowym. Ilość ciepła, która zostaje wydzielona niszczy tylko mieszek, nie uszkadzając okolicznych tkanek. Trwałemu uszkodzeniu podczas fotoepilacji ulegają włosy w fazie anagenu, kiedy to obserwuje się wzmożone podziały komórkowe wszystkich struktur włosa oraz nasiloną melanogenezę.
Podczas laseroterapii obserwuje się także zniszczenie włosów będących w fazie katagenu i telogenu, jednak efekt depilacji tych włosów nie jest trwały i odrastają one po pewnym czasie. Stąd wynika konieczność powtarzania zabiegów laserowych, podczas których niszczone są nowe włosy będące w fazie anagenu.
Warunkiem powodzenia laserowej depilacji jest:
- prawidłowa diagnostyka zaburzeń owłosienia, a w przypadku hirsutyzmu– leczenie specjalistyczne przyczyny choroby, prowadzone równolegle z zabiegami depilacji.
- dobór skutecznej gęstości energii podczas depilacji
- odpowiednia częstotliwość zabiegów
Powikłania po laserowej depilacji, przy prawidłowo wykonanym zabiegu, nie występują. Do polaserowych odczynów, zaliczamy zaczerwienienie i obrzęk przymieszkowy, które utrzymują się kilka, czasem kilkanaście godzin po zabiegu. Może również pojawić się przemijający odczyn postaci pokrzywki. Powikłaniem po zabiegu fotoepilacji przy nieodpowiednio dobranych parametrach zabiegu (nieprawidłowe określenie fototypu skóry, przeoczenie opalenizny), mogą być oparzenie skóry, przebarwienia, odbarwienia i blizny.
Przeciwwskazania do zabiegu fotoepilacji to:
- Opalona skóra
- Choroby, w których występuje nadwrażliwość na światło
- Przyjmowanie preparatów fototoksycznych,
- Leczenie retinoidami w okresie do sześciu miesięcy przed zabiegiem.